مشاوره تخصصی پایان نامه - مشاوره پایان نامه - پایان نامه

cambridge-web
شواهدی تجربی از ارتباط دانشگاه و صنعت در کشورهای صنعتی جهان
آبان ۲۳, ۱۳۹۵
An example of burning hydrates
عوامل بازدارنده و تسریع کننده تشکیل هیدرات گازی
آبان ۲۳, ۱۳۹۵
نمایش همه

بازار برق ایران

energy-markets
صنعت برق با قدمت چندین دهه فعالیت، به عنوان یکی از پیچیده ترین و عظیم ترین سیستم ساخت دست بشر است که نقش بسیار مهمی در توسعه هر کشوری ایفا می کند. بازار برق در کشورهای متفاوت با اهداف مختلف راه اندازی شده است. جبران کمبودهای سرمایه گذاری بخش دولتی، افزایش بهره وری، شفافیت هزینه ها به منظور فراهم کردن شرایط منطقی تر برای برنامه ریزی، ایجاد محیطی رقابتی، جلوگیری از انحصار، کاهش تصدی گری دولتی و تفکیک فعالیتهای حاکمیتی از تصدی گری از جمله این اهداف به شمار می آیند. بازار برق ایران نیز در بهمن ۸۲ با اهداف مشابه از جمله افزایش بهره وری، مدیریت بار و … راه اندازی شد(منظور، ۱۳۹۱).
بازار برق در صنعت برق ایران از گسترده ترین بخش های قابل واگذاری خدمات دولتی به بخش خصوصی بوده و در سطح دنیا و اکثر کشورهای اروپایی و منطقه جهت بالا بردن راندمان، کاهش هزینه ها، افزایش ضریب اطمینان، ایجاد اشتیاق برای سرمایه گذاری و توسعه ظرفیت شبکه مورد نظر قرار گرفته است. در سالهای اخیر در پی حرکت کشور به سمت تمرکززدائی و کاهش تصدی گری دولت ، لزوم تجدید ساختار در صنعت برق نیز به عنوان یکی از ساختارهای عمده احساس گشته است. چنانکه نگرش جدید طی سالهای اخیر، برق را به عنوان کالایی که چون دیگر کالاها مبادله می شود در نظر گرفته است و ایجاد فضای رقابتی و افزایش بهره وری نیز از اهداف مهم بوده است. بر این اساس ایجاد فضای مناسب برای رقابت صحیح و سالم شرکتهای برق به عنوان حلقه تکمیلی این فرآیند مورد توجه قرار گرفته و بازار برق طراحی و اجرا شده است(ناظمی، ۱۳۹۰).
از سوی دیگر، شناخت عناصر و عوامل تعیین کننده در تدوین هزینه ها مار ا به سوی هدفمند کردن حرکت ها، تعیین نقاط ضعف، کاهش هزینه های تمام شده، رضایت مشتری از ارائه خدمات با قیمت مناسب و تضمین سلامت بازار برق خواهد کشاند. لذا مدیریت شبکه برق ایران جهت تدوین و سرپرستی بازار برق و شبکه سراسری برق ایران تشکیل شده، ضمن همکاری با شرکتهای برق منطقه ای در سطح کشور در حال پایه ریزی بازار برق می باشد. تشکیل شرکتهای تولید نیروگاه ها، شرکتهای توزیع برق منطقه ای و شرکتهای خدماتی مربوطه در حال گسترش بوده و شرایط احداث چندین نیروگاه توسط بخش خصوصی ایجاد شده است . در حال حاضر، بازار برق در ایران در زمینه های خرید از تولیدکنندگان و قیمت گذاری فروش به شرکت های توزیع فعالیت نموده و بر اساس قیمتهای مصوب نهایی وزارت نیرو برای مصرف کنندگان هزینه های فروش برق به شرکتهای توزیع تعیین می گردد. ماهیت برخی از بازار ها بویژه برق به گونه ای است که امکان ایجاد و بسط رقابت کامل درآن منتفی است. ضمن اینکه نوسان تقاضا ساعت به ساعت متغیر و هزینه نهایی تولیدی هر نیروگاه متفاوت است؛ بطوری که برخی نیروگاه ها فقط در ساعات اوج مصرف وارد مدار می شوند و برخی فقط بار پایه را تأمین می کنند. لذا به دلیل اهمیت فوق العاده تعادل لحظه به لحظه بین عرضه و تقاضا، نگاه یکسویه به عملکرد بازار به تنهایی کارشناسانه و اعتمادبرانگیز نیست. پس در جهت حداکثر کردن منفعت حاصل از این اقدامات، مدیریت مرکزی باید رفاه عمومی را نسبت به تعادل بازار و برخی قیود حداکثر کند تا درپی آمد آن، نتایج مثبت رقابت آزاد حاصل شود.
همچنین در تجدید ساختار، انرژی الکتریکی به عنوان یک کالا به حساب می آید و راه اندازی بازار برق عملا مکانیزم داد و ستد این کالا می باشد. تجدید ساختار اقتصادی سنعت برق در هر کشور بستگی به سیست های داخلی آن کشور داشته و دارای نسخه واحدی نیست و بسته به نوع صنعت برق (دولتی بودن- نیمه خصوصی- کاملاً خصوصی) و یا (انحصاری- نیمه انحصاری – رقابتی) و یا ترکیب این حالت ها می تواند متفاوت باشد، ولی نکته قابل توجه این است که در اکثر کشورها ایجاد رقابت و حذف انحصار خیلی مهم است (دارابی، ۱۳۸۵).
بازار برق ایران چنانکه گفته شد از نیمه دوم سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را با مدل آژانس خرید شروع و در سال ۱۳۸۶ وارد مد بازار عمده فروشی گردیده است. در حال حاضر، بازار برق در سطح عمده فروشی فعالیت خود را آغاز نموده است و در آینده نزدیک بخش های دیگر صنعت را نیز در برخواهد گرفت و شرکتهای توزیع به عنوان خریداران عمده برق در این بازار حضور خواهند داشت. از اینرو شناخت بازار برق و نیز داشتن نگرش صحیح از ساختار بازار برق می توان به حضور موفق این شرکتها در این بازار برنامه ریزی نمود.

این مطلب، گوشه هایی از سمینار کارشناسی ارشد تهیه شده توسط مشاوران گروه در سالهای پیش می باشد. برای مشاوره و سفارش تهیه و تدوین پروپوزال مهندسی برق کنترل، پایان نامه مهندسی برق کنترل، پروپوزال مهندسی برق قدرت، پایان نامه مهندسی برق قدرت و … می توانید با گروه علمی- پژوهشی تماس حاصل فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *